|
||
|
Představme si graf přetvoření ve vyztuženém betonovém průřezu. Obecně vzato, průřez může být nesymetrický kolem osy y i z a může být zatížen kombinací N, My a Mz. Pak vektor přetvoření obsahuje tři nenulové hodnoty ε = {εx; εy, εz}. Tento vektor definuje tzv. deformační rovinu (viz následující obrázek). Podrobnosti najdete v VONDRÁČEK, R.: Numerical Methods in Nonlinear Concrete Design (Numerické metody při nelineárním návrhu betonových prvků), diplomová práce, 2000.
Příslušná rovina přetvoření pro rovnovážnou rovinu při jednoosém ohybu (My) je na následujícím obrázku. Průběh napětí v tlačené části nicméně závisí na typu pracovního diagramu betonu. Při bilineárním diagramu je průběh konstantní nebo lineárně konstantní. V případě parabolicko obdélníkového diagramu je průběh konstantní nebo lineárně parabolický.
Předchozí obrázek ukazuje nikoli specifickou situaci, ale představme si mezní stav. Pod limitním stavem rozumíme situaci, kdy jsou buď beton nebo ocel protaženy na limitní hodnotu. V podobném diagramu můžeme zakreslit některé případy. Základní předpoklady této metody limitního přetvoření jsou na následujícím obrázku. Obecně mohou nastat čtyři limitní stavy. Na následujícím obrázku jsou jednotlivé typy stavů průřezu očíslovány (1-4). Stav (1) odpovídá optimálnímu selhání, kdy je dosaženo mezní tlakové přetvoření v betonu (εcu) a mezní tahové přetvoření ve výztuži (εud). Ve druhém stavu (2) se předpokládá, že je dosaženo mezní přetvoření v betonu a přetvoření v předpětí se pohybuje na počátku plastické větve (εs). Ve stavu (3) se začíná drtit beton. A konečně stav (4) představuje dosažení mezního tlakového přetvoření u osově zatížených dílců sníženého kvůli vlivu křehkého lomu.
Provádí se následující posudky:
ověření přetvoření
ověření napětí
ověření přetvoření
ověření napětí
ověření přetvoření
ověření napětí
Jednotkový posudek je maximum ze všech dílčích jednotkových posudků. To znamená
Následující hodnoty jsou k dispozici
scc - maximální hodnota tlakového napětí v betonu