|
||
|
Dynamické zatěžovací stavy představují:
odezvu na harmonické kmitání,
odezvu na seizmické zatížení.
Dynamický výpočet se provádí pro zadané dynamické stavy současně se statickým výpočtem. Dynamické zatěžovací stavy mohou být libovolně kombinovány se statickými stavy. To systému SCIA Engineer umožňuje přímo kombinovat a vyhodnocovat výsledky statického i dynamického výpočtu. Například je možné do jedné výběrové skupiny zařadit statický a dynamický vítr a program automaticky určí, který z nich je nepříznivější.
Dynamické zatěžovací stavy lze zadat pouze po zadání skupin hmot a jejich kombinací. Dynamický zatěžovací stav může být zadán stejným způsobem jako běžné nahodilé zatížení, pouze typ zatížení musí být zvolen dynamický. Do těchto stavů se potom zadávají impulsy, nejčastěji bodové síly v uzlech.
Pro dynamické stavy je možné zadat součinitel zatížení. Součinitel je stejný pro celý zatěžovací stav. Další parametry se liší podle typu stavu.
Význam zadaného uzlového impulsu se liší podle typu dynamického zatěžovacího stavu. Pro vlastní kmitání a seismicitu se žádné impulsy nezadávají. Pro harmonické kmitání je nutné zadat amplitudy budících sil.
V případě dynamického větru se zadávají impulsy od statického tlaku větru. Velikost impulsu je 1kN/m2 bez ohledu na výšku (tj. jen výsledek součinu plochy příslušející uzlu a tvarového součinitele). Při kmitání kolmo na směr větru se zadávají délky válcové části konstrukce, na níž může docházet ke vzniku kmitání, příslušející danému uzlu.