|
||
|
Generátor prostorového zatížení větrem je komplexní nástroj pro generování zatížení větrem, kterému jsou vystaveny budovy. Tento modul je dostupný pro následující normy: EC-EN (eurokód), BS (britská norma) a IBC (mezinárodní stavební normy). Modul Eurokódy zahrnuje výpočet součinitelů vnějšího tlaku podle národních příloh pro následující země: Rakousko, Německo, Nizozemsko a Velká Británie.
V dialogovém okně Data o projektu musí být vybrána funkce Klimatická zatížení. Dále musí být vybrána norma pro zatížení větrem.
DATA pro výpočet
Ve správci nastavení pro vítr se volí, které součinitele se mají použít.
Pro všechny národní přílohy:
Zvolený součinitel tlaku se vždy použije pro všechny zóny. V jednom projektu je nelze kombinovat.
Pro rakouskou národní přílohu:
Přesná metoda obsahuje tabulky 3 a 4 pro svislé stěny a pro všechny zóny pro střechy z rakouské národní přílohy.
Zjednodušená metoda obsahuje tabulku 6 a redukci zón pro střechy v případě, že plocha zón F a G je menší než 20 % celé plochy střechy.
Dříve, než je možné vygenerovat zatížení, je nutné vybrat (označit) v modelu konstrukce ty plošné prvky, které mají tvořit vnější povrch budovy. Plošné prvky s typem desky (rovinná) stěna mají vlastnost s názvem 3D vítr. Je-li tato vlastnost zapnuta, generátor zatížení větrem bere daný plošný prvek v úvahu.
Vlastnost 3D vítr je k dispozici u desek, rovinných stěn a panelů. Není dostupná při zadávání prvku, ale teprve poté. Je-li zapnuta, prvek se zobrazuje s modrým obrysem (Data o větru).
Vnější povrch plošného prvku lze vybrat pomocí parametru Prohodit vnější povrch. Tento přepínač je užitečný při definování směru větru v lokální soustavě souřadnic plošného prvku.
Po zapnutí vlastnosti 3D vítr v dialogovém okně vlastností prvku je pro plošný prvek automaticky vygenerována entita s názvem „data o větru“. V této entitě se shromažďují veškeré informace o větru.
Plošné prvky se zapnutou vlastností 3D vítr musí tvořit uzavřený „blok“. Není-li vnější povrch budovy uzavřený nebo je-li zapnuta vlastnost 3D vítr u plošného prvku uvnitř budovy, nelze automaticky vypočítat zatížení větrem.
Entita Data o větru může být typu Stěna nebo Střecha. V projektu musí být definován alespoň jeden střešní prvek.
K dispozici jsou tyto typy střechy:
Zatížení, kterému je konstrukce vystavena, je v souladu s ustanoveními příslušné normy rozděleno na zóny podle uspořádání konstrukce. Toto dělení se ukládá pro každý směr větru a lze je generovat automaticky nebo v případě potřeby ručně zadat či upravit.
Tyto operace se provádějí v editoru zón. Lze jej otevřít z dialogového okna vlastností dat o větru pomocí akčního tlačítka [Editovat zóny].
Zóny lze upravovat ve třech režimech.
Tato možnost dovoluje uživateli rozdělit geometrii na zóny podle šablon založených na příslušné normě. Uživatel musí zadat hodnotu e a vybrat hodnoty Základní hrana a Návrh zóny. Hodnoty součinitele Cpe jsou v programu předdefinovány a lze je ručně upravit.
U projektů s vybranou normou EC-EN vycházíme z dalších informací uvedených v normě EN 1991-1-4:2005(E), kapitola 7.
Při použití normy IBC není možnost Šablona k dispozici.
V tomto režimu uživatel definuje všechny hodnoty ručně.
Je-li po režimu Šablona aktivován režim Ruční návrh, všechny hodnoty v dialogovém okně zůstanou BEZE ZMĚN a uživatel je může podle potřeby změnit.
Je-li však režim Ruční návrh aktivován po automatickém režimu Generovat, budou všechny hodnoty odstraněny a uživatel musí vše definovat od začátku.
Jednotlivé zóny lze dělit a slučovat pomocí tlačítek Rozdělit a Spojit. K dispozici jsou tři typy dělení zón:
V tomto režimu program vypočítává zóny a hodnoty součinitele Cpe automaticky. Přepne-li uživatel z možnosti Generovat do jiného režimu, budou zóny odstraněny.
Zatěžovací stavy lze generovat automaticky s použitím definovaného kritéria, nebo ručně.
Zatěžovací stavy lze definovat s použitím funkce Generátor větru 3D v servisu Zatížení. Při prvním otevření je seznam stavů zatížení větrem prázdný. Program může vygenerovat požadované zatěžovací stavy po zadání kritérií. Chcete-li využít tuto možnost, kliknutím na tlačítko Přidat zatěžovací stavy otevřete dialogové okno, v němž lze tato kritéria zadat.
Uživatel definuje směr větru a vybere kombinaci znamének „plus“+„mínus“ součinitelů Cpe/Cpi, která má být použita. Zadává se zde (ručně) také hodnota součinitele Cpi.
Při zavření dialogového okna Přidat zatěžovací stavy pro vítr jsou vygenerovány zatěžovací stavy.
Při ručním zadávání stavu zatížení větrem MUSÍ popis obsahovat text „+ CPE“ nebo „- CPE“ psaný velkými písmeny s jednou mezerou mezi znaménkem a textem „CPE“.
Tento řetězec určuje, který součinitel Cpe bude použit. Součinitel +/-Cpi a směr se berou v úvahu podle nastavení ve skupině 3D vítr.
Při klepnutí na možnost „Přidat zatěžovací stavy“ se v hlavním dialogovém okně zobrazí nastavení generování zatěžovacích stavů pro jednotlivé směry. Pro každý směr lze definovat libovolnou kombinaci znamének u součinitelů Cpe a Cpi. Předdefinovány jsou směry 0, 90, 180 a 270. Chcete-li přidat další, aktivujte nabídku kliknutím pravým tlačítkem myši – viz níže.
Pro normy EC a BS je k dispozici pouze metoda „Standard“.
U normy IBC lze použít tři metody (podrobnosti viz norma IBC):
Toto zaškrtávací políčko je k dispozici jen pro normu IBC (podrobnosti viz norma IBC).
Ve vlastnostech nahodilého zatěžovacího stavu lze vybrat možnost „3D vítr“. Při zaškrtnutí této možnosti jsou do dialogového okna vlastností přidány nové vlastnosti související se zatížením větrem. Tento zatěžovací stav je později použit k uložení vygenerovaného zatížení.
Směr – směr zatížení větrem v GSS
Součinitel vnitřního tlaku/sání – hodnota koeficientu Cpi (podrobnosti viz příslušná norma)
Možnost 3D vítr je k dispozici jen tehdy, platí-li Typ působení = Nahodilé.
Skupina zatížení
Zatížení je generováno pouze pro zatěžovací stavy typu „3D vítr“. Vygenerované zatížení je typu „3D vítr“. Hodnota se nastavuje na vygenerovanou nebo ručně zadanou hodnotu součinitele Cpe. Geometrie zatížení je dána uspořádáním větrných zón na plošném prvku.
Spouští stroj zatížení větrem, který počítá větrné zóny podle příslušné normy a vyčíslí hodnoty zatížení.
Po úspěšném výpočtu se zobrazí okno se zprávou.
Popisky Cpi, Cpe a jména zón se vykreslují pomocí nastavení z Paleta > Obrazovka > Písmo > Deska.
Parametry potřebné pro vykreslení najdete v dialogu pro nastavení parametrů zobrazení na záložce Zatížení / hmoty.