|
||
|
Program SCIA Engineer uznává především dva typy uzlů:
absolutní uzel,
připojený uzel.
Je důležité porozumět rozdílu mezi absolutním a připojeným uzlem, oba typy uzlů mají výrazný vliv na vlastnosti modelu a jeho fungování a rovněž působí na funkce pro úpravu geometrie modelu.
Absolutní uzel je definován svojí „absolutní" polohou, nebo můžeme říci absolutními souřadnicemi, v prostoru.
Absolutní uzel určuje koncové body prvků (tj. prutů).
Připojený uzel je obvykle definován svojí polohou, nebo můžeme říci relativní souřadnicí, na prutu.
Termín „připojený" naznačuje, že připojený uzel se používá ke spojení dvou entit dohromady.
Na obrazovce je připojený uzel označen specifickou grafickou značkou. Tato značka vypadá jako dvojice krátkých rovnoběžných čar v uzlu.
Ukažme si malý příklad. Mějme jednoduchý rovinný rám sestávající ze dvou svislých sloupů a vodorovného prutu připojeného ke zhlaví sloupů s malou konzolou na jedné straně.
Sloup B1 má dva koncové uzly N1 a N2. Oba uzly jsou absolutní.
Sloup B2 má dva koncové uzly N3 a N4. Uzel N3 je absolutní, uzel N4 je připojený a je svázaný (připojený) k prutu B3.
Vodorovný prut B3 má tři uzly. N2, N4, a N5. Uzly N2 a N5 jsou absolutní. Uzel N4 je připojený uzel související s prutem B3.
Připojený uzel N4 zaručuje, že sloup B2 je připojen k prutu B3 a vnitřní síly v obou prutech se přenášejí z jednoho na druhý. Toto uspořádání reprezentuje obvyklý stav uspořádání v praxi.
Ukažme co by se stalo, když by nebyl použit připojený uzel. Mějme stejnou konstrukci zobrazenou na následujícím obrázku.
Tato konstrukce je velmi podobná předchozí konstrukci. Avšak je zde zdánlivě malý rozdíl a tento rozdíl vede k závažným důsledkům..
Sloup B2 má dva koncové uzly N3 a N4. Oba dva uzly jsou absolutní.
Vodorovný prut B3 má také dva koncové uzly N2 a N5, kde jsou oba dva také absolutní.
Poněvadž zde není uzel ležící na vodorovném prutu B3 v místě, kde se sloup B2 kříží s vodorovným prutem, tyto dva pruty nemají jeden společný uzel a proto nejsou spolu spojeny. Oba pruty budou působit jako oddělené konstrukce a ne jako jeden celek sloup - vodorovný prut.
Rozdíl mezi oběma typy uzlů týkající se modifikačních funkcí (jako posun, rotace atd.) je dán v kapitole popisující modifikační funkce.