|
||
|
Tato funkce je poskytována pro automatické průměrování špiček výsledků okolo definovaných bodů nebo podél přímkových pásů na deskách. Uživatel může definovat několik stylů jak počítat zprůměrované hodnoty. Zprůměrování může být využito pro vnitřní síly desek a požadované plochy výztuže používané v návrhu výztuže betonových desek.
Průměrovací pásy jsou definovány jako přídavná data. Tento fakt, spolu s dalšími charakteristikami průměrovacích pásů vede k následujícím pravidlům, která se týkají manipulace s již definovanými pásy:
Není podporována žádná manipulace (tzn. průměrovací pás nemůže být kopírován, přesouván, atd.) Jediná výjimka je přímé editování souřadnic definovaných bodů v okně vlastností.
Průměrovací pás může být jednoduše smazán.
Odstranění nebo editace definovaného průměrovacího pásu NEovlivňuje výsledky.
Jestliže je deska, která obsahuje průměrovací pás, přemístěna, kopírována atd., průměrovací pás "jde" spolu se svou hlavní deskou.
Průměrovací pásy reagují na aktivitu desek. To znamená, že jsou viditelné jen ty průměrovací pásy, které jsou na aktivních deskách.
Kontrola dat ověřuje polohu pásů a všechny neplatné pásy jsou smazány (např. umístěné mimo hlavní desku).
Algoritmus průměrování užívá jen FE uzly, které jsou umístěny uvnitř průměrovacího pásu. Toto může způsobit některé nepřesnosti především v kombinaci s velkými konečnými prvky. Proto se doporučuje definovat vnitřní hrany podél průměrovacích pásů. To zaručuje že uzly konečných prvků jsou generovány podél hran průměrovacího pásu, což může významně vylepšit přesnost.
Doporučený postup je tento:
Definujte model konstrukce.
Proveďte výpočet.
Vyhodnoťte výsledky.
Definujte průměrovací pásy.
Vyhodnoťte výsledky průměrovacích pásů.
Určete konečnou polohu a počet průměrovacích pásů.
Definujte vnitřní hrany podél průměrovacích pásů.
Opakujte výpočet k získání lepších výsledků.
Průměrovací pásy mohou být definovány téměř libovolně.Pro účel tohoto odstavce rozlišíme dvě situace. Průměrovací pásy definované s mezerou mezi jednotlivými pásy a průměrovací pásy definované jeden vedle druhého. (např. pás nad podporou a pás "uprostřed" rozpětí definovaný bez mezery).
Možný účinek těchto nastavení je patrný z následujících.
Jestliže jsou průměrovací pásy definovány jako oddělené,v algoritmu může nastat stav že rozdělení velikosti bude na rozpětí co možná nejvíce konstantní.Jinými slovy, velikost je konstantní(více či méně) po celé šířce pásu. Vertikální bílá čára zobrazuje pás.
Na druhou stranu, jestliže jsou průměrovací pásy definovány blízko sebe, není mezi nimi žádný prostor pro výpočet pracující se změnami velikostí. Velikosti se nemohou měnit v krocích, nýbrž postupně. Jeden z pásů tedy musí být ovlivněn změnou velikosti.Toto je zobrazeno na schématu níže, kde se velikost výsledné hodnoty mění podél šířky pásu.
Algoritmus zprůměrování může být využit pro (i) vnitřní síly v deskách a (ii) požadované plochy výztuže v deskách. Každé zprůměrování je prováděno samostatně. To znamená, že zprůměrované vnitřní síly jsou počítány z nezprůměrovaných a zprůměrované požadované plochy výztuže z nezprůměrovaných. A tedy NENÍ pravda, že zprůměrované požadované plochy výztuže jsou počítány ze zprůměrovaných vnitřních sil.