|
||
|
Tabulky jsou základní části výstupního dokumentu (reportu). Tabulky mohou obsahovat informace o projektu, jiná nastavení, výsledky výpočtu, návrhu a posudků. Téměř všechny informace z projektu mohou být v reportu zobrazeny ve formě tabulek.
Ve výchozím nastavení každá tabulka vytváří kapitolu a popis tabulky představuje název kapitoly.
Tabulky lze do reportu vložit následujícími způsoby:
Tyto způsoby jsou popsány v kapitole popisující úpravy výstupního dokumentu (reportu).
K dispozici jsou dva základní typy tabulek: výsledkové tabulky a nevýsledkové tabulky. Nevýsledkové tabulky obsahují informací o projektu (seznam dílců, uzly, zatěžovací stavy, kombinace, průřezy, podpory, nastavení, ...). Výsledkové tabulky jsou tabulky obsahující výsledky výpočtů: výsledků MKP analýzy nebo výsledky některých návrhů a posudků.
Tyto tabulky mají následující vlastnosti.
Jméno slouží jako identifikátor tabulky. Je vyplněno automaticky po vložení tabulky a obvykle obsahuje typ entity, která je obsahem tabulky. Jméno se generuje podle nastaveného jazyka uživatelského prostředí.
Popis je jménem kapitoly, která obsahuje tabulku. Popis se generuje automaticky a není-li změněn, je po přepínání jazyka reportu automaticky přeložen (viz kapitola popisující úpravy reportu).
Vlastnost Viditelný popis určuje zobrazení Popisu jako názvu kapitoly - viz následující obrázky
Uživatel může omezit obsah tabulky pomocí vlastnosti Typ výběru. Zde lze přepínat mezi následujícími hodnotami:
Jméno šablony umožňuje přepínat mezi předdefinovanými šablonami tabulek; šablona = soubor s definicí rozložení tabulky.
Vlastnost Viditelné je spojena s ikonou oka na navigátoru. Skryté tabulky jsou v reportu obsaženy, ale nejsou vykresleny. Ve výchozím nastavení nejsou skryté tabulky regenerovány ani když je jejich obsah neplatný (viz kapitola zabývající se skrýváním a zamykáním položek reportu).
Vlastnost Uzamčeno je spojena s ikonou zámku na navigátoru. Ve výchozím nastavení nejsou uzamčené tabulky regenerovány ani když je jejich obsah neplatný (viz kapitola zabývající se skrýváním a zamykáním položek reportu).
Vlastnosti „Viditelný“ a „Uzamčený“ nejsou v rastru zobrazeny. Řídí se ikonami na navigátoru.
Výsledkové tabulky mají stejné vlastnosti jako nevýsledkové a navíc obsahují vlastnosti zobrazovaného výsledku. Tyto vlastnosti výsledku jsou stejné jako při zobrazování výsledků ve SCIA Engineer.
Vlastnosti výsledku se musí po každé změně načíst ze SCIA Engineer, proto může dojít při zaneprázdnění SCIA Engineer k časové prodlevě. Čekající úlohy pro vlastnosti jsou uvedeny na panelu úloh. Pokud se úlohy v zásobníku „zaseknou“, doporučujeme zkontrolovat, jestli není SCIA Engineer zablokován dialogovým oknem s nějakým oznámením či varováním. Komunikace může být také blokována nějakým modálním dialogem otevřeným ve SCIA Engineer.
Rovněž je možné vybrat si z předdefinovaných šablon výsledkových tabulek pomocí vlastnosti Jméno šablony.
Změna vlastností výsledku nebo změny ve výběru způsobí neplatnost tabulky. Změny ve jménu, popisu, viditelnosti, uzamčení a jménu šablony jsou zpracovány okamžitě a neovlivní stav tabulky.
Všechny číselné hodnoty v tabulkách mohou být reprezentovány formou grafu na pozadí. Graf na pozadí zobrazuje relativní hodnotu aktuálního políčka tabulky ve vztahu k maximální hodnotě daného pole v tabulce.
Tato grafická reprezentace je pro výsledkové tabulky ve výchozím nastavení zapnuta (výsledky MKP analýzy).
Grafické zobrazení lze zapnout a vypnout na kartě Pohled pomocí přepínače Kreslit grafy v tabulkách.
Grafická reprezentace nastavení barev v editoru stylů:
Zapnutí grafické reprezentace v editoru rozložení tabulky:
Každá tabulka v Engineering Reportu se skládá z údajů podle nastaveného rozložení. Rozložení tabulky obsahuje informace o geometrii tabulky a seznam hodnot, které mají být v tabulce zobrazeny. Definice rozložení tabulky se nazývá šablona. Předdefinované šablony tabulek jsou uloženy v souborech *.TLX.
Rozložení tabulky lze změnit dvěma způsoby:
Po úpravě rozložení není nutné tabulky regenerovat. Změny jsou zobrazeny okamžitě.
Změny provedené v rozložení tabulky souvisejí pouze s upravovanou tabulkou, pokud uživatel explicitně neuloží své změny v editoru rozložení tabulek (viz níže).
Úpravy šablon tabulek se provádí v Editoru rozložení tabulek. Ten se otevře tlačítkem Upravit na kartě Domů.
Od verze 2013.1 lze úzké tabulky rozdělit do více sloupců. Rozdělení je k dispozici pro vodorovné a svislé tabulky. Pro některé typické úzké tabulky je tato volba standardně zapnuta, např. pro tabulku uzlů.
Rozdělení tabulky se nastavuje v editoru vzhledu tabulek. T
Počet sloupců se spočte automaticky, aby se vyplnila šířka stránky. Mezera mezi sloupci se nastavuje v editoru stylů.