|
||
|
Chování železobetonové konstrukce není lineárně pružné ani v mezích pracovních limitů napětí. Proto je nutno nastavovat buď E nebo I v závislosti na velikosti aplikovaného zatížení. Kromě toho je beton vystaven významným dlouhodobým přetvořením od dotvarování a smršťování, která ovlivní křivost a tuhost železobetonových konstrukcí.Tato kapitola popisuje, jak se křivost a tuhost železobetonových průřezů počítají.
Příkaz na zobrazení tuhosti se použije k vyhodnocení spočtených tuhostí. Postup výpočtu tuhosti je založen na požadavcích uvedených ve článku 7.4.3 normy EN 1992-1-1. Obecně se uvažují dva stavy průřezu:
Tuhost se snižuje v případě, že zatížení dosáhne hodnoty momentu na mezi vzniku trhlin (My,cr). Závislost tuhosti na momentu na mezi vzniku trhlin je patrná z následujícího obrázku. Křivka není lineární kvůli tahovému zpevnění, které je částečně vyšší než průřez zcela bez tahové pevnosti.
Chování vyztuženého průřezu lze vyjádřit pomocí diagramu závislosti momentu a přetvoření (deformace). Konečná hodnota tuhosti se vypočte interpolací mezi (i) stavem deformace pro betonový průřez neporušený trhlinami (x=0) a stavem deformace pro betonový průřez plně porušený trhlinami (nepřenáší žádný tah) (x=1) v závislosti na poměru napětí ve výztuži od zatížení na mezi vzniku trhlin a od skutečného působícího zatížení. Závislost momentu na mezi vzniku trhlin na přetvoření betonu je ukázána na následujícím obrázku.
Průběh napětí ve výztuži v trhlinách a mezi trhlinami lze graficky vyjádřit následujícím obrázkem. Napětí ve výztuži je v trhlinách vyšší a napětí v betonu je v trhlinách nulové. Konečné hodnoty tuhosti závisí na tahovém zpevnění betonu v trhlinách určeném ze součinitele rozložení.
Rovnovážná rovina se spočte pro konkrétní stav průřezu metodou popsanou v kapitole "Teorie". Pro Kapacitu - odezvu (MSÚ) se použijí různé pracovní diagramy. Pro nalezení rovnovážné roviny se použije pracovní diagram založený na mezním stavu použitelnosti. Obecně lze říci, že tento příkaz používá iterační metodu pro interakci normálové síly (N) s jednoosým nebo dvouosým ohybem (My + Mz). Navíc je možno spočítat krátkodobou a dlouhodobou tuhost, která se aplikuje pomocí modifikovaného pracovního diagramu.