Spřažený výpočtový model ve SCIA Engineer

Principy

Spřažený výpočtový model je navržen co nejjednodušší. Využívá standardní modelář SCIA Engineer

Spřažená deska s ocelovými nosníky se v zásadě modeluje jako standardní deska se žebry. Je třeba nastavit pouze minimální počet parametrů ve vlastnostech desky a nosníku, aby se tyto prvky chovaly jako spřažené a dovolily provádět příslušné posudky.

S pomocí standardních funkcí ve SCIA Engineerlze spřažený systém zadat jako desku s později přidanými žebry nebo přímo jako žebrovou desku. K dispozici jsou také zkratky pro přímé vytvoření spřažené desky nebo ocelové desky (z profilovaného plechu).

Nastavení projektu

V nastavení projektu vyberte materiály beton i ocel a tím umožníte vytváření spřaženého výpočtového modelu.

Funkcionalita spřaženého výpočtového modelu je normově nezávislá a lze ji tedy použít pro jakoukoli normu. Příslušné posudky jsou však již normově závislé a v současnosti je možné posuzovat spřažené prvky podle EN1994 a AISC 360-10.

Pozn.: funkcionalita spřažené konstrukce na záložce pro nastavení funkcionality se vztahuje ke starší verzi výpočtu spřažených konstrukcí, která není kompatibilní se spřaženým výpočtovým modelem. Zaškrtnutí této (staré) funkcionality vypne možnost použít spřažený výpočtový model.

Posudky spřažených prvků napojené na tuto starou funkcionalitu budou z programu časem odstraněny a budou plně nahrazeny spřaženým výpočtovým modelem a k němu příslušnými posudky.

Zadání desky

Deska (spřažená nebo ocelová profilovaná) je v zásadě deska SCIA Engineer. Lze ji zadat jako jakýkoli jiný 2D dílec, do kterého lze přidat žebra. To zahrnuje desky a přímé stěny.

Aby uživatel zadal spřaženou desku, obvykle nejprve zadá standardní desku nebo desku se žebry. Druhou možnost zvolí v případě, že chce žebra přiřadit ve stejné akci se zadáním desky.

Spřaženou desku ze standardní vytvoří pomocí parametru Typ prvku. Tento parametr určuje, zda je 2D dílec standardní deskou, spřaženou deskou nebo ocelovou (profilovanou) deskou.

Při použití zkratky Spřažená deska nebo Ocelová deska ve stromové nabídce se rovnou nastaví příslušná hodnota parametru Typ prvku.

Spřažená deska je tvořena profilovaným plechem a dobetonávku.

Ocelová deska se skládá jen z z profilovaného plechu (používá se obvykle pro lehké střechy).

V modelu, který obsahuje jednu nebo více spřažených či ocelových desek lze použít i standardní desku, ta ale nebude mít žádné spřažené vlastnosti.

Parametry specifické pro spřaženou/ocelovou desku jsou:

Typ prvku

standard: standardní deska, s běžnými parametry;
  dílec s tímto nastavením není ovlivněn spřaženým výpočtovým modelem

ocelová deska: samotné profilované ocelové plechy (1 vrstva)

spřažená deska: 2-vrstvý dílec, profilovaný ocelový plech + dobetonávka

zatěžovací panel: 2D dílec působí jako běžný zatěžovací panel, tj. přenáší zatížení na nosníky a stěny, které jej podpírají, ale nemá žádnou svoji tuhost; dílec s tímto nastavením není ovlivněn spřaženým výpočtovým modelem

Chování prvku

Standardní MKP: dílec působí jako standardní MKP deska, jehož ohybová tuhost a tuhost v rovině jsou spočteny z vlastností desky

Pružné diafragma: dílec nemá žádnou smykovou tuhost v rovině, ani ohybovou tuhost; zatížená v rovině se přenáší pouze osově bez příčného rozptylu. Jeho vlastní tíha se však uvažuje a jeho geometrické a mechanické vlastnosti se uvažují při výpočtu charakteristik připojeného spřaženého nosníku; pro samotný 2D dílec nejsou k dispozici žádné výsledky, jeho chování je standardně nastaveno na typ ocelová deska

Tuhé diafragma: uplatní se zde všechny charakteristiky pružného diafragmatu s výjimkou toho, že pro všechna přemístění v rovině se aplikuje tuhá podpora; diafragma působí jako tuhé těleso pro přemístění v rovině, ale je plně pružné pro přemístění z roviny; jeho chování je standardně nastaveno na typ spřažená deska

Polotuhé diafragma: uplatní se zde všechny charakteristiky pružného diafragmatu s výjimkou toho, že při konečně-prvkovém výpočtu se zohlední skutečná tuhost v rovině desky; deska má svoji skutečnou tuhost v rovině, ale nemá žádnou ohybovou tuhost

Nastavení lze měnit pouze pro Typ prvku = spřažená deska nebo ocelová deska. Je-li Typ prutu = Standard, je položka pouze informativní a je nastavena na Standardní MKP. Je-li Typ prvku = Zatěžovací panel, není vůbec dostupná. Více podrobností naleznete v teoretickém manuálu.

Profilované plechy výběr profilovaných plechů z knihovny (viz níže)
Materiál materiál vybraného profilovaného ocelového plechu; tento parametr je pouze informativní a načte se z knihovny profilovaných plechů
Materiál betonové desky materiál dobetonávky (pouze pro spřaženou desku)
Model MKP

jednosměrná deska: deska přenáší zatížení jednosměrným způsobem;
dvousměrná mostovka: deska přenáší zatížení ve dvou svých směrech, parametry ortotropie pro spřažené konstrukce (viz teoretický manuál)

Typ tloušťky informativní; konstantní; pro spřažené a ocelové desky nelze měnit
Tloušťka pro ocelové desky: informativní; výška zvoleného profilovaného plechu
pro spřažené desky: celková výška spřažené desky; nesmí být menší než výška zvoleného profilovaného plechu
Typ LSS informativní; standardní; pouze standardní typ LSS je povolen pro spřažené a ocelové desky
Natočení LSS stejný význam jako obvykle, ale navíc definuje orientaci vln prolamovaného plechu; vlny jsou vždy ve směru lokální osy Y

Vybere-li se chování typu diafragma, nabídnou se další parametry pro roznos zatížení (funkce zatěžovacího panelu). Viz kapitola o zatěžovacích panelech.

Pro dynamické výpočty je nutno příslušným způsobem konfigurovat hmoty na základě nastaveného typu prvku a jeho chování. Viz kapitola o použití diafragmat v dynamických výpočtech.

Definuje-li se spřažený nosník pomocí spřaženého výpočtového modelu, informace o profilovaném ocelovém plechu se automaticky zohlední v posudku klopení (u ocelových posudků).

Knihovna profilovaných plechů

Knihovna profilovaných plechů je přístupná z vlastností spřažené nebo ocelové desky nebo přímo z nabídky pro spřažené konstrukce ve stromu Knihovny. Jedná se o stejnou knihovnu, která se použije pro diafragmata použitá u ocelových prvků pro stabilizaci proti klopení.

Vlastnosti těchto profilovaných ocelových plechů jsou rozděleny do 4 skupin.

některé obecné vlastnosti (jméno apod.)

Parametry dané výrobcem, které se použijí pouze, je.li profilovaný plech použit jako výztuha pro posudek ocelového prvku, zde nebudou dále popisovány.

Geometrie, která definuje hlavní rozměry profilovaného plechu

Ortotropní vlastnosti, které definují mechanické vlastnosti plechu pro spřažený výpočtový model

Jméno jméno položky z knihovny profilovaných plechů
Katalog uživatelem definované textové pole; lze jej použít k definování seznamu profilovaných plechů a k filtrování dostupných profilovaných plechů v knihovně; použít lze např. jméno výrobce, typ plechu apod.
Tvar průřezu

typ profilu; je určen automaticky z geometrie profilu; může se jednat o otevřený profil

nebo samosvorný profil

bs, br, bb, b0, hp

rozměry profilovaného plechu dle obrázku; hodnota b0 se počítá z dalších rozměrů a nelze ji měnit
Výška horní rybiny hd výška horního detailu rybiny dle obr.; použije se ve spřaženém výpočtovém modelu; zohlední se v některých posudcích
Tloušťka tloušťka profilovaného plechu
Jmenovitá tloušťka jmenovitá tloušťka, ve spřaženém výpočtovém modelu se nepoužije
Hmotnost povrchová hmotnost profilovaného plechu; ve spřaženém výpočtovém modelu se nepoužije; vlastní tíha profilovaného plechu se spočte z geometrie
Materiál materiál plechu
Automatický výpočet

je-li zapnuto, vlastnosti profilovaného plechu se spočtou z geometrie ("Spřažený výpočtový model - teorie"); je-li vypnuto, složky matice ortotropie lze zadat ručně

D11 ... d33 složky matice ortotropie profilovaného plechu

Nastavení stylu zobrazení

Pro spřažené a ocelové desky lze zobrazit tvar a orientaci profilu přímo v modelu. Příslušné parametry zobrazení najdeme na záložce Spřažené v obecných parametrech zobrazení:

Díky těmto parametrům je možno zapnout na modelu symboly pro hlavní směr podepření (tj. směr profilování plechu), tvar profilovaného plechu a tloušťku dobetonávky.

Zadání nosníků

Spřažený nosník se definuje jako standardní žebro. Lze jej také vytvořit pomocí 2D dílce se žebry, který definování žeber zahrnuje v sobě. Několik parametrů pak určí, že se jedná o spřažený nosník.

Typ spojení

tato položka je dostupná, pouze, je-li zapnut spřažený výpočtový model. Jsou zde 4 možnosti:

se standardní spřaženou akcí - aplikuje spřažený průřez na žebro desky bez excentricity na 1D dílci; výhodou je, že nedochází ke vzniku parazitních osových sil v modelu, více "Spřažený výpočtový model - teorie"

s pokročilou spřaženou akcí - používá standardní excentrickou desku bez úpravy průřezu; spřažení se zohlední přímo přes skutečnou excentricitu 1D dílce v konečně-prvkovém modelu; generují se však osové síly jak v nosníku, tak v desce

bez spřažení - předpokládá, že neexistuje žádné podélné smykové spojení mezi nosníkem a deskou; zohlední se prostřednictvím žebra desky bez excentricity a vybraného průřezu nosníku bez úpravy

uživatelem definovaná excentricita - odpovídá standardnímu žebru desky; nedovolí použití spřažení na nosníku; jakékoli žebro desky připojené k nespřažené desce používá tuto možnost

Spojení

tato možnost je dostupná pouze pro volbu „se standardní spřaženou akcí“ a umožňuje definovat stupeň smykového spojení mezi nosníkem a deskou. Možné hodnoty jsou:

výchozí: skutečný typ spojení se definován v nastavení pro spřažené prvky

úplné: předpokládá perfektní smykové spojení mezi nosníkem a deskou

částečné: předpokládá částečné spojení mezi nosníkem a deskou

Stupeň spojení

tato možnost je dostupná pouze pro volbu „se standardní spřaženou akcí“ definuje skutečný stupeň spojení mezi nosníkem a deskou.

Stupeň spojení lze zadat pouze pro částečné spojení. V ostatních případech je tato hodnota pouze informativní. Výchozí hodnota stupně spojení se definuje v nastavení pro spřažené prvky.

Vyrovnání

Pro všechny typy spojení je vyrovnání pouze informativní hodnota a nastavuje se automaticky podle zvoleného typu spojení. Je nastavena na vycentrované pro volby standardní nebo bez spřažení a na spodní pro pokročilé spřažení.

Pro uživatelem definovanou excentricitu vyrovnání nastavuje ručně sám uživatel.

Efektivní šířka

Efektivní šířka je standardní vlastností každého žebra. Používá se pro různé účely v běžném výpočetním modelu.

Je nutno zde připomenout, že výše uvedené případy neovlivňují tuhost systému. Úprava efektivní šířky nemá vliv na vlastnosti průřezu výpočtového modelu.

Rozdíl však nastává při použití spřaženého výpočtového modelu, který používá efektivní šířku třetím způsobem:

Důležité: na rozdíl od případů uvedených výše, u nosník standardním spřažením ovlivňuje efektivní šířka tuhost nosníku.

Automatický výpočet efektivní šířky

Efektivní šířku lze zadat ručně nebo spočítat automaticky.

Pokud je parametr tvar žebra nastaven na symetrické T, deska vlevo, deska vpravo nebo asymetrická, je nutno efektivní hodnoty zadat ručně.

Pokud je tvar žebra nastaven na automaticky, spočte se efektivní šířka automaticky z geometrie konstrukce. Podrobnosti v: "Automatic Calculation of the Effective Width of Plate Ribs".

Spřažené posudky jsou aktuálně podporovány pouze při použití automatického výpočtu efektivní šířky pro nosníky. Pouze v tomto případě je posudku předána kompletní informace o délce pole. Jinak se použije ručně zadaná efektivní šířka a délka pole a hraniční podmínky nejsou v posudku dostupné.

Obecná nastavení pro výpočet efektivní šířky jsou v nastavení řešiče, protože ovlivňují výpočtový model. Nejsou v nastavení pro spřažené prvky, protože nejsou přímo svázány se spřaženým výpočtovým modelem a lze je použít pro jakékoli žebro desky, nejen pro spřažený nosník.

SCIA Engineer ukládá spočtené hodnoty efektivní šířky pro vnitřní síly i pro posudek. Nicméně, posudky mohou a nemusí využít tyto uložené hodnoty pro stanovení únosnosti průřezu. Prostudujte si prosím podrobný popis daného posudku, kde najdete informace na toto téma.

Fáze výstavby pro spřažený výpočtový model

Fáze výstavby spřažené konstrukce se zohledňují pro celou konstrukci najednou. Ve spřaženém výpočtovém modelu jsou tři fáze:

Pro zohlednění těchto fází se upravuje tuhost betonu. Každý zatěžovací stav je přiřazen do jedné z těchto fází. Standardně jsou zatěžovací stavy přiřazovány takto:

Alokace zatěžovacích stavů do fází lze ověřit či změnit ve vlastnostech zatěžovacího stavu.

Kromě toho je možné si zobrazit přehled přiřazení zatěžovacích stavů ve správci Zatěžovacích stavů a fází.

Zatěžovací stavy lze přesouvat mezi fázemi. Tlačítko Automaticky vrátí všechna nastavení na výchozí hodnoty (viz výše).

Nastavení pro spřažené konstrukce

Nastavení pro spřažené konstrukce je přístupné přes stromovou nabídku pro spřažené konstrukce. Obsahuje řadu nastavení vztahujících se ke spřaženému výpočtovému modelu a k posudkům spřažených prvků. Zde jsou podrobně popsána pouze nastavení týkající se spřaženého výpočtového modelu. Tato nastavení ovlivňují výpočtový model. Nastavení pro posudky spřažených prvků budou popsána později ("Composite Checks").

Zohlednit dotvarování   určuje, zda se dotvarování zohlední ve spřaženém výpočtovém modelu; je-li vypnuto, spřažená (konečná) fáze, dlouhodobá zatížení se nepoužije a jakékoli zatěžovací stavy přiřazené do této fáze se přesunou do spřažená (konečná) fáze, krátkodobá zatížení. Je-li dotvarování povoleno, všechny zatěžovací stavy ve spřažené (konečné) fázi, dlouhodobá zatížení se spočtou s redukovanou hodnotou modulu pružnosti (E) betonu pro spřažené desky, a to na základě jmenovité hodnoty a součinitele dotvarování.
Součinitel dotvarování   hodnota součinitele dotvarování pro výpočet účinků dotvarování ve spřažené (konečné) fázi, dlouhodobá zatížení.
Spřažené nosníky jsou podepřeny   určuje, zda se spřažené nosníky považují za podepřené během betonáže; je-li zapnuto, nepoužije se fáze výstavby a zatěžovací stavy do ní přiřazené se přesunou do spřažené (konečné) fáze, dlouhodobá zatížení nebo spřažené (konečné) fáze, krátkodobá zatížení v závislosti na nastavení dotvarování.

Stupeň spřažení pro nosníky se standardním spřažením

 

výchozí hodnota pro stupeň spřažení pro nosníky je se standardním spřažením; tato hodnota se použije pro spřažený nosník, je-li spojení nastaveno na výchozí. Spočte se ekvivalentní moment setrvačnosti, na základě požadovaného stupně spřažení, moment setrvačnosti samotného ocelového nosníku a transformovaný moment setrvačnosti spřaženého nosníku za předpokladu úplného spojení.

definuje stupeň spojení spřaženého nosníku se standardním spřažením.

Spočte se ekvivalentní moment setrvačnosti, na základě požadovaného stupně spřažení, moment setrvačnosti samotného ocelového nosníku a transformovaný moment setrvačnosti spřaženého nosníku za předpokladu úplného spojení. Tento přístup vychází z AISC 360 10 rovnice (C - I3 4).

V případě přístupu Návrh lze hodnotu pouze přečíst a je určena automaticky v závislosti na zvoleném návrhovém přístupu.

Aby se spočetly správné deformace v případě přístupu Posudek, musí zadaná hodnota odpovídat stupni spojení vycházejícímu z počtu zadaných trnů. Pokud zadaná hodnota neodpovídá stupni spojení spočtenému z počtu zadaných trnů, lze dílce v modelu aktualizovat se spočteným stupněm spojení pomocí volby Aplikovat návrh v modelu.

Generovat spřažené kombinace   definuje, zda se kombinace zatěžovacích stavů generují automaticky při spuštění výpočtu a obsahují zatěžovací stavy podle fází spřažení; jedná se o normově závislé nastavení, viz seznam generovaných kombinací níže
Délka prvků opláštění   výchozí hodnota pro délku konstrukčních prvků profilovaného plechu; toto nastavení se zohlední při posudku klopení pro stanovení stabilizačního účinku profilovaných plechů na ocelové nosníky
Redukční součinitel pro ortotropii jednosměrné mostovky   redukční součinitel pro složky tuhosti v měkkém směru; příslušné složky jmenovité matice ortotropie se vydělí tímto součinitelem, podrobnosti "Spřažený výpočtový model - teorie"
Ve fázi výstavby použít tíhu čerstvého betonu  

zapnutí této možnosti vede k tomu, že vlastní tíha spřažené desky se počítá odděleně pro ocel a beton; zatěžovací stavy pro vlastní tíhu se rozdělí na 3 dílčí stavy pro vlastní tíhu:

  • VT: původní zatěžovací stav pro vlastní tíhu, obsahuje vlastní tíhu celé konstrukce kromě tíhy debotonovávané desky
  • VT-čerstvý: obsahuje vlastní tíhu dobetonovávané desky, použije se tuhost čerstvého betonu definovanou ve vlastnostech materiálu; tento zatěžovací stav se použije v kombinacích fází výstavby
  • VT-suchý: obsahuje vlastní tíhu dobetonovávané desky, použije se tuhost suchého betonu (standardní tuhost) definovanou ve vlastnostech materiálu; tento zatěžovací stav se použije v kombinacích konečné fáze

V praxi jsou všechny zatěžovací stavy vlastní tíhy vždy přiřazeny do fáze výstavby, protože tíha betonu je přenášena konstrukcí před tím, než začne spřažení působit

Automatická generace kombinací

Kombinace zatěžovacích stavů pro spřaženou konstrukci se mohou generovat automaticky při spuštění výpočtu. Tato funkcionalita je normově závislá. Pro AISC 360 (IBC), lze vybrat kombinace LRFD nebo ASD.

Generované kombinace pro EN 1994

Jméno Popis Typ Obsah
Comp-CS-MSÚ Spřažená fáze výstavby MSÚ EN-MSÚ (STR/GEO) Sada B všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-CS-MSP Spřažená fáze výstavby MSP EN-SLS Characteristický všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-FS-MSÚ Spřažená finální fáze MSÚ EN-MSÚ (STR/GEO) Sada B všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu
Comp-FS-MSP Spřažená finální fáze MSP EN-SLS Characteristický všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu
Comp-FS-Náh Spřažená finální fáze náhodná EN- náhodná 1 všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu

Všechny generované kombinace pro AISC 360 LRFD

Jméno Popis Typ Obsah
Comp-CS-MSÚ Spřažená fáze výstavby MSÚ IBC (LRFD) - mezní všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-CS-MSP Spřažená fáze výstavby MSP IBC (ASD) - použitelnost. všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-FS-MSÚ Spřažená finální fáze MSÚ IBC (LRFD) - mezní všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu
Comp-FS-MSP Spřažená finální fáze MSP IBC (ASD) - použitelnost. všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu

Generované kombinace pro AISC 360 ASD

Jméno Popis Typ Obsah
Comp-CS-MSÚ Spřažená fáze výstavby MSÚ IBC (ASD) - mezní všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-CS-MSP Spřažená fáze výstavby MSP IBC (ASD) - použitelnost. všechny zatěžovací stavy z fáze výstavby kromě dílčí vlastní tíhy suchého betonu
Comp-FS-MSÚ Spřažená finální fáze MSÚ IBC (ASD) - mezní všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu
Comp-FS-MSP Spřažená finální fáze MSP IBC (ASD) - použitelnost. všechny zatěžovací stavy kromě dílčí vlastní tíhy čerstvého betonu

O výsledcích...

Většina standardních výsledků je při použití spřaženého výpočtového modelu k dispozici ve standardní podobě (přemístění, vnitřní síly, reakce v podporách atd.)

Existují však určitá omezení týkající se výstupu napětí.

S napětími lze však podrobně pracovat ve Spřažených posudcích.

Příklad

Jednoduchá spřažená budova modelovaná pro spřažené posudky podle IBC: CAM_demo_IBC.esa

SCIA web

Downloads

SCIA is part of the Nemetschek group